wmbr phone or text: 617.253.8810
Listen to WMBR live!
Thu 10:03 PM : now playing:  Subtly Submerging Submarines 88.1 fm
 

 

 

 

 

 

 

 
staff only

The WMBR Roots Report

(Americana, Blues, Cajun, Folk & Zydeco)
Boston Shows This Week
Greater Boston Area Shows This Week
Boston Shows Next Week and Beyond
Greater Boston Area Shows Next Week and Beyond

Boston Shows This Week:

  • Friday, October 11:
    • Shovels, Rope, & Cedric Burnside (7pm) - The Royale
    • Town Mountain, & Grain Thief (7pm) - The Burren
    • Wilco (7:30pm) - Wang Theatre
    • John Scofield (7:30pm) - Regattabar
    • Mark Mulcahy (8pm) - Cafe 939
    • Greg Hoy, & the Boys (8pm) - The Square Root, (Roslindale)
    • Mike Watt, & the Missingmen (8pm) - Once
    • Sister Suzie, & Jittery Jack (9pm) - O’Briens, (Allston, MA)
    • Club d'Elf (10pm) - The Lizard Lounge
    • Tim Gearan Band (10pm) - Atwood's Tavern

  • Saturday, October 12:

  • Sunday, October 13:
    • Linda Marks, & Three at Home (12pm) - The Burren, Record Release
    • Patrick M’Gonigle, & Reed Stutz (9pm) - Toad
    • Amy Rigby (9:30pm) - Atwood's Tavern

  • Monday, October 14:

  • Tuesday, October 15:
    • The Blue Ribbons, & The Franc Graham Band (7:30pm) - Toad
    • Christian McNeill and Tim Gearan (8pm) - Sally O'Briens
    • Jackie Venson (8pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint
    • Good Time Revival, & Ruth Rappaport and Ben Wetherbee (8:30pm) - The Cantab Lounge

  • Wednesday, October 16:
    • Fandango (7:30pm) - Toad
    • Paul Rishell and Annie Raines (8pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint
    • Rose Polenzani, & Friends (8pm) - The Lizard Lounge
    • Jealous of the Birds (9:15pm) - Atwood's Tavern

  • Thursday, October 17:
    • Matt York (6pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)
    • The Wolff Sisters (7pm) - The Burren
    • Baker Thomas Band, & Melvern Taylor and his Fabulous Meltones (7:30pm) - Toad
    • Tom Speight (8pm) - Cafe 939
    • Driftwood Soldier, & Hawthorn (10pm) - Atwood's Tavern

  • Friday, October 18:
    • Ana Egge (7pm) - The Lizard Lounge
    • Bob Bradshaw Band, Carla Ryder, & The Blue Ribbons Trio (7pm) - The Burren
    • Cat Clyde (8pm) - Cafe 939
    • Tim Gearan Band (10pm) - Atwood's Tavern
    • Marika Hackman (10:30pm) - Great Scott

Greater Boston Area Shows This Week:

  • Friday, October 11:
    • Uprooted Band, & many more (2pm) - Goshen Fairgrounds, (Goshen, CT) https://www.blackbearmusicfest.com Black Bear Americana Music Fest 2019
    • Kafari, & Jake Hoffman (5:30pm) - Clark Farm, (Barnard, VT)
    • Ray LaMontagne (7:30pm) - Providence Performing Arts Center, (Providence, RI)
    • Peter Mulvey, & Catie Curtis (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Indigo Girls (8pm) - Capitol Center for the Arts, (Concord, NH)
    • Terry Klein, Chuck Hawthorne, & Libby Koch (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)
    • Cowboy Junkies (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)
    • Gibson Brothers (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • Noah Gunderson, & Jonny G (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)
    • The Quahogs, Rachel Jorgensen, & These Wild Plains (9pm) - Askew, (Providence, RI)

  • Saturday, October 12:
    • Uprooted Band, & many more (11am) - Goshen Fairgrounds, (Goshen, CT) https://www.blackbearmusicfest.com Black Bear Americana Music Fest 2019
    • Arlo Guthrie (7:30pm) - Palace Theater, (Manchester, NH) palacetheatre.org Alice's Restaurant Redux
    • Robert Cray (7:30pm) - Flying Monkey, (Plymouth, NH)
    • Cowboy Junkies (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • Charlie Hunter, & Lucy Woodward (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • The Gibson Brothers (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)

  • Sunday, October 13:
    • Uprooted Band, & many more (11am) - Goshen Fairgrounds, (Goshen, CT) https://www.blackbearmusicfest.com Black Bear Americana Music Fest 2019
    • Peter Mulvey, & Joe Jencks (7pm) - East Rock Concert Series, (MACTIVITY New Haven, CT)
    • Cowboy Junkies (8pm) - Vinegar Hill Music Theatre, (Arundel, ME)
    • Ray Mason (8pm) - Dream Away Lounge, (Becket, MA)
    • Anais Mitchell (8pm) - Capitol Center for the Arts, (Concord, NH)

  • Tuesday, October 15:
    • Jesse Cook (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • Indigo Girls, & Lucy Wainwright Roche (8pm) - State Theatre, (Portland, ME) SOLD OUT

  • Wednesday, October 16:
    • We Banjo 3 (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)

  • Thursday, October 17:
    • Buddy Guy (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • Martha Spencer, & the Whitetop Mountain Band (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Eilen Jewel, Jordie Lane, & Clare Reynolds (8pm) - 3S Artspace, (Portsmouth, NH)
    • Renaissance (8pm) - Tupelo Music Hall, (Derry, NH)
    • Little Days (Jorgen Carlsson, & Mini Diaz) (9pm) - Askew, (Providence, RI)

  • Friday, October 18:
    • Lindsay Straw (7pm) - Sunapee Community CoffeeHouse, (Sunapee, NH)
    • The California Honeydrops (7:30pm) - Flying Monkey, (Plymouth, NH)
    • Steve Earle (8pm) - Narrows, (Fall River, MA), solo
    • JJ Grey (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • Sean Rowe, & Kaiti Jones (8pm) - The Middle East, (Marblehead, MA)
    • Donna the Buffalo (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)

Boston Shows Next Week and Beyond:

  • Saturday, October 19:
    • Barton Hartshorn (7pm) - The BeBop
    • Ezekiel Wheels Klezmer Band (7pm) - The Burren
    • Stan Martin Band, & The Library Band (7:30pm) - Toad
    • Rev Sekou, & the Freedom Fighters (8:30pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford, MA)
    • Organically Good Trio (10pm) - The Lizard Lounge
    • Dale Watson and his Lonestars, & Charlie Marie (10pm) - Atwood's Tavern

  • Monday, October 21:

  • Tuesday, October 22:
    • Serena Z, Cactus Island, & Rozlyn (7pm) - The Burren
    • Drew Holcomb and the Neighbors (8pm) - City Winery
    • Christian McNeill and Tim Gearan (8pm) - Sally O'Briens
    • Short Life of Trouble, & Sam Stambler (8:30pm) - The Cantab Lounge

  • Wednesday, October 23:
    • Little Feat, Larry Campbell, & Teresa Williams (7pm) - Orpheum
    • AVA, & Fandango (7:30pm) - Toad
    • Duke Levine (9:30pm) - Atwood's Tavern

  • Thursday, October 24:

  • Friday, October 25:
    • Tom Hagerty Acoustic Band (6pm) - Sally O'Briens
    • Scissormen, Coyote Motel, & Peter Parcek (7pm) - The Burren, Ted Drozdowski Homecoming
    • Preservation Hall Jazz Band (8pm) - Berklee Performance Center, (Tuba to Cuba)
    • Ward Davis, & Charles Wesley Godwin (8:30pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint
    • Ruston Kelly, & Donovan Woods (9pm) - Brighton Music Hall
    • Club d’Elf (10pm) - The Lizard Lounge, Halloween show
    • GA-20, & Big Jon Short (10pm) - Atwood's Tavern, record release

  • Saturday, October 26:

  • Sunday, October 27:
    • Duke Levine, Sean Staples, & Hazel and Eric Royer (4pm) - Atwood's Tavern

  • Monday, October 28:

  • Tuesday, October 29:

  • Wednesday, October 30:
    • Fandango (7:30pm) - Toad
    • Roseanne Cash and Ry Cooder perform the songs of Johnny Cash (8pm) - Boch Center Wang Theatre

  • Thursday, October 31:
    • Baker Thomas Band, & Melvern Taylor and his Fabulous Meltones (7:30pm) - Toad
    • Noble Dust, Rachel Sumner, & Kaiti Jones (9pm) - The Lizard Lounge, A Big Lebowski Halloween
    • Toronzo Cannon and the Chicago Way, & Professor Harp (9:30pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)
    • Vapors of Morphine (10pm) - Atwood's Tavern, "Oceans" themed Halloween Show

  • Friday, November 1:
    • Pamela Means (7pm) - The Burren, performing all of Abbey Road
    • Jill McCracken and Friends (9pm) - The Lizard Lounge, Bill Withers tribute
    • J.S. Ondara (9pm) - The Sinclair
    • Too Slim and the Tail Draggers (9:30pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)

  • Saturday, November 2:
    • Richard Buckner (4pm) - Atwood's Tavern
    • Gillian Boucher, & Bob McNeill (7pm) - The Burren

  • Sunday, November 3:
    • Linda Marks, & many more artists (7:30pm) - The Burren, WIMG (Women in Music Gathering)
    • Joshua Radin, the Weepies, & Lily Kershaw (8pm) - The Wilbur Theatre

  • Monday, November 4:
    • New Pornographers (8pm) - Royale
    • David Johnson, Friends, & The White Owls (8pm) - Toad
    • Harley Poe (8:30pm) - Great Scott

  • Tuesday, November 5:

  • Wednesday, November 6:
    • Upstate, & The Way Down Wanderers (7pm) - Sonia
    • Fandango (7:30pm) - Toad
    • Paul Thorn (8pm) - City Winery
    • Mary Chapin Carpenter, & Shawn Colvin (8pm) - The Wilbur Theatre
    • Bob Bradshaw, Tim Gearan, & Annie Lynch (8pm) - The Lizard Lounge
    • Jeremy Pinell (9:30pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint

  • Thursday, November 7:
    • Sonny Mone (7pm) - The Burren
    • John Oates and the Good Road Band (8pm) - City Winery
    • Baker Thomas Band (10pm) - Toad
    • Alexa Rose (10pm) - City Winery

  • Friday, November 8:

  • Saturday, November 9:

  • Sunday, November 10:
    • Big Sandy and his Fly-Rite Boys (4pm) - Atwood's Tavern
    • Warren Haynes, Jamey Johnson, & Lukas Nelson (7pm) - Orpheum, Last Waltz Tour

  • Monday, November 11:
    • David Johnston, Friends, & The White Owls (8pm) - Toad

  • Tuesday, November 12:
    • Reverend Peyton's Big Damn Band, Dom Flemons, & J.D. Wilkes (6pm) - City Winery
    • Hozier, & Angie McMahon (8pm) - Boch Center Wang Theatre
    • The Giant Kings (9pm) - The Lizard Lounge

  • Wednesday, November 13:
    • Fandango (7:30pm) - Toad
    • Billy Strings, Mattie, & Debbie (8pm) - The Sinclair, SOLD OUT

  • Thursday, November 14:
    • The Other Favorites (7:30pm) - The Middle East Upstairs
    • Lindsey Sampson, Rick Drost, & John O’Leary (7:45pm) - Lilypad
    • Robert Forster (8pm) - City Winery
    • Megan Wolf (8pm) - The Lizard Lounge, Amy Winehouse tribute
    • Patty Griffin, Dar Williams, & Josh Ritter (8pm) - Schubert Theater, Passim 60th Year Benefit including Special Guests
    • Baker Thomas Band (10pm) - Toad

  • Friday, November 15:
    • Sarah Borges, & the Broken Singles (7pm) - The Burren
    • The Flatlanders (8pm) - City Winery
    • The Blue Ribbons, & Spotted Tiger (8:30pm) - The Lizard Lounge, record release
    • Hiss Golden Messenger (9pm) - The Sinclair

  • Saturday, November 16:
    • Alastair Moock, & Sol y Canto (2:30pm) - Club Passim, Family Show
    • Pastures of Plenty (7pm) - Club Passim, Alastair Moock, Jimmy Ryan, Alisa Amador, Jamie Walker, & Paul Kochanski
    • Sarah Borges, & the Broken Singles (7pm) - The Burren
    • Chris Beard (9pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)

  • Sunday, November 17:
    • Jonathan Byrd (7pm) - The Burren

  • Monday, November 18:
    • Cory Branan (8pm) - Haymarket Lounge, City Winery
    • David Johnston, Friends, & The White Owls (8pm) - Toad
    • Sarah Shook, & the Disarmers (9:30pm) - Atwood's Tavern

  • Tuesday, November 19:

  • Wednesday, November 20:

  • Thursday, November 21:
    • Robert Gordon, Chris Spedding, & Diablogato (7pm) - Once
    • SUSS, & B MEZZ (8pm) - The Lizard Lounge
    • Baker Thomas Band (10pm) - Toad

  • Friday, November 22:
    • Slim Jim and the Mad Cows (9pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)
    • Club d’Elf (10pm) - The Lizard Lounge
    • Noble Dust, & Liv Greene (10pm) - Atwood's Tavern

  • Saturday, November 23:
    • Possum (4pm) - Atwood's Tavern
    • Mandolin Orange (8pm) - Schubert Theater
    • Aubrey Haddard (9pm) - The Lizard Lounge
    • Left Lane Cruiser (9pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)

  • Sunday, November 24:

  • Monday, November 25:
    • David Johnston and Friends, & The White Owls (8pm) - Toad
    • Son Little, & Christopher Paul Stelling (8pm) - The Sinclair

  • Wednesday, November 27:

  • Saturday, November 30:

  • Thursday, December 5:
    • Reverend Horton Heat, Voodoo Glow Skulls, The 5, 6, 7, & 8’s (7pm) - The Paradise
    • Tedeschi Trucks Band (7pm) - Orpheum

  • Friday, December 6:

  • Saturday, December 7:
    • Tedeschi Trucks Band (7pm) - Orpheum
    • Keb Mo (8pm) - Berklee Performance Center
    • Hubby Jenkins (9pm) - The Porch Southern Fare and Juke Joint, (Medford)

  • Tuesday, December 10:

  • Thursday, December 12:

  • Friday, December 13:
    • Will Dailey (7pm) - The Burren
    • Crooked Still, & Lula Wiles (8pm) - The Sinclair

  • Saturday, December 14:

  • Sunday, December 15:

  • Thursday, December 19:

  • Friday, December 20:

  • Saturday, December 21:
    • Danielle Miraglia and Laurence Scudder (7:30pm) - Toad
    • Lucero (9pm) - The Sinclair

  • Sunday, December 22:

  • Monday, December 30:

  • Tuesday, December 31:
    • Ezekiel Wheels Klezmer Band (7pm) - The Burren
    • Deer Tick, & Robert Ellis (9pm) - The Sinclair, SOLD OUT

  • Thursday, January 2:

  • Tuesday, January 7:

  • Friday, January 17:
    • Jen Kearney (7pm) - The Burren

  • Saturday, January 18:

  • Friday, January 24:
    • Antje Duvekot (7pm) - The Burren

  • Saturday, January 25:
    • Antje Duvekot (7pm) - The Burren

Greater Boston Area Shows Next Week and Beyond:

  • Saturday, October 19:
    • The Wolff Sisters, Shawn Taylor, & many more (12pm) - Winding Trails, (Farmington, CT)
    • Toni Lynn Washington, & Paul Speidel (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)
    • Eilen Jewel (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • G.E. Smith, & Jim Welder (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)
    • Martha Spencer, & the Whitetop Mountain Band (8pm) - Belleville Congregational Church, (Newburyport, MA) http://bellevilleroots.org/
    • Marika Hackman (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME) https://www.portcitymusichall.com
    • Mallet Brothers, & Adam Ezra Group (8pm) - State Theater, (Portland, ME) https://www.portcitymusichall.com 10th Anniversary Party

  • Sunday, October 20:
    • Pine Leaf Boys (5pm) - German Club, (Pawtucket, RI)
    • Roy Book Binder, Dan Gardella, & Fran Block (7pm) - East Rock Concert Series, (MACTIVITY New Haven, CT)

  • Tuesday, October 22:
    • Little Feat (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)
    • Preservation Hall Jazz Band (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Wednesday, October 23:

  • Thursday, October 24:
    • St. Paul, The Broken Bones, more (Chill Moody, & Donn T) (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)
    • Gordon Lightfoot (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Friday, October 25:
    • Ken Bonfield (7pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • The Gibson Brothers (7:30pm) - Flying Monkey, (Plymouth, NH)
    • Amy Helm (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)

  • Saturday, October 26:
    • Karen Savoca, & Pete Heitzman (7pm) - Deb's House, (Chesham, MA) https://www.pfmsconcerts.org/deb/debs-chesham-house-concerts Potluck at 6 PM
    • The Fools (8pm) - 9 Wallis, (Beverly, MA)
    • Dan Lawson Band, & Grab Brothers Band (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • Felix Cavaliere's Rascals (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)
    • Amy Helm (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • Songhoy Blues (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)

  • Sunday, October 27:
    • Lucy Kaplansky (8pm) - East Rock Concert Series, (MACTIVITY New Haven, CT)
    • ZZ Top (7pm) - Grand Theater at Foxwoods, (Mashantucket, CT)

  • Wednesday, October 30:
    • Gordon Lightfoot (8pm) - Music Hall, (Portsmouth, NH)

  • Friday, November 1:
    • Lynne Taylor (7pm) - Sunapee Community CoffeeHouse, (Sunapee, NH)
    • Roomful of Blues (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • All-Star Tribute to the Flying Burrito Brothers with Greg Harris (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • The Smithereens with Marshall Crenshaw (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)
    • Danielle Miraglia, Erin Harpe, & Kerri Powers (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)
    • Low Cut Connie, & Aubrey Haddard (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)
    • Ray Mason (8pm) - Bing Arts Center, (Springfield, MA) https://bingartscenter.org/

  • Saturday, November 2:
    • America (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • John Jorgenson Bluegrass Band (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • John Sebastian (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • Little Steven and the Disciples of Soul (8pm) - Chevalier Theater, (Medford, MA)
    • Jenny Lewis, & La Force (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)
    • Bettye Lavette (8pm) - 3S Artspace, (Portsmouth, NH)

  • Sunday, November 3:
    • Nick Lowe (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Vince Gill (8pm) - Capitol Center for the Arts, (Concord, NH)
    • Sally Rogers, & Claudia Schmidt (8pm) - The Middle East, (Marblehead, MA)

  • Monday, November 4:
    • John Hiatt (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME) Solo and Acoustic

  • Tuesday, November 5:
    • Coco Montoya (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)

  • Wednesday, November 6:
    • Boz Scaggs (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)
    • John Hiatt (8pm) - Rochester Opera House, (Rochester, NH)

  • Thursday, November 7:
    • Boz Scaggs (8pm) - Calvin Theater, (Northampton, MA)
    • Rachael, Vilray, & Julia Easterlin (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)
    • Warren Haynes, Lukas Nelson, & Jamey Johnson (8pm) - Casino Ballroom, (Hampton Beach, NH)
    • Sara Evans (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Friday, November 8:
    • North Mississippi Allstars (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)
    • Patty Griffin (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)
    • The Capitol Steps (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Saturday, November 9:
    • Jonathan Edwards (8pm) - Tupelo Music Hall, (Derry, NH)
    • Coco Montoya (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • Boz Scaggs (8pm) - Casino Ballroom, (Hampton Beach, NH)
    • The Steeldrivers (8pm) - Belleville Congregational Church, (Newburyport, MA)
    • Duke Robillard Band (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • The Cowboy Junkies (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Sunday, November 10:
    • Coco Montoya (7pm) - 9 Wallis, (Beverly, MA)
    • The Murphy Beds, & Liz and Dan Faiella (8pm) - Capitol Center for the Arts, (Concord, NH)
    • Dwight Yoakam (8pm) - Fox Theater at Foxwoods, (Mashantucket, MA)

  • Monday, November 11:
    • Amethyst Kiah, & Alexa Rose (8pm) - The Parlor Room at Signature Sounds, (Northampton, MA)

  • Tuesday, November 12:
    • Buddy Guy (8pm) - Tupelo Music Hall, (Derry, NH)

  • Thursday, November 14:
    • Ricky Skaggs, & Kentucky Thunder (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Dom Flemons, & Amethyst Kiah (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)
    • Marty Stuart, & His Fabulous Superlatives (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Friday, November 15:
    • Willie Nile, & Dan Zukergood and the Mostly Happy Band (7pm) - Iron Horse Music Hall, (Northampton, MA)
    • Rod Abernathy (7pm) - Sunapee Community CoffeeHouse, (Sunapee, NH)
    • Chris Smither (7:30pm) - Peterborough Players, (Peterborough, NH)
    • Billy Wylder, & Alissa Amador (8pm) - The Middle East, (Marblehead, MA)
    • The Slambovian Circus of Dreams (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • Carbon Leaf (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME) https://www.portcitymusichall.com

  • Saturday, November 16:
    • Geoff Muldaur (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)
    • Ray Mason (6pm) - Bread Euphoria, (Haydenville, MA)
    • Willie Nile (7pm) - Iron Horse Music Hall, (Northampton, MA)
    • Dom Flemons (7:30pm) - Hawks & Reed, (Greenfield, MA)
    • Harry Manx (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)

  • Sunday, November 17:
    • Goodnight Moonshine, & Nobody’s Girl (7pm) - East Rock Concert Series, (MACTIVITY New Haven, CT)
    • Reverend Peyton's Big Damn Band, Dom Flemons, & JD Wilkes (8pm) - Space Ballroom, (Hamden, CT)
    • Sarah Shook, The Disarmers, & Joel Thetford Band (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)

  • Tuesday, November 19:
    • Bob Dylan (8pm) - Tsongas Arena, (Lowell, MA)
    • Sarah Shook, & the Disarmers (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Wednesday, November 20:
    • Bob Dylan (8pm) - Providence Performing Arts Center, (Providence, RI)

  • Thursday, November 21:
    • Duke Robillard Band (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)
    • Yonder Mountain String Band, & The Drunken Hearts (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)
    • Lady Lamb, & Toth (8pm) - 3S Artspace, (Portsmouth)

  • Friday, November 22:
    • The Suitcase Junket (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Booker T. Jones (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • Aztec Two-Step (8p) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)
    • Suzanne Vega, & Poez the Poet (8p) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)
    • Loudon Wainwright III (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • Mandolin Orange, & Sunny War (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)

  • Saturday, November 23:
    • Tinsley Ellis, & Tommy Castro (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • The Gibson Brothers, Rob Ickes, & Trey Hensley (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME) http://www.stonemountainartscenter.com/ArtsCenter/event-calendar.html
    • David Bromberg (8pm) - Peterborough Town House, (Peterborough, NH)
    • Railroad Earth (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)
    • Robyn Hitchcock (8pm) - Columbus Theater, Providence, RI
    • Scott Bradlee's Post-Modern Jukebox (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)
    • The Suitcase Junket, Sarah Borges, & the Broken Singles (8pm) - 3S Artspace, (Portsmouth, NH)

  • Friday, November 29:
    • Joan Osborne with Anders Osborne, & Jackie Greene (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • Adam Ezra Group (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Roomful of Blues (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Saturday, November 30:
    • Roomful of Blues (7pm) - Iron Horse Music Hall, (Northampton, MA)
    • Adam Ezra Group (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Sarah Borges, & the Broken Singles (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • James Montgomery (8pm) - Spire Center for the Performing Arts, (Plymouth, MA)
    • Joan Osborne with Anders Osborne, & Jackie Greene (8pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Wednesday, December 4:
    • Judy Collins (7:30pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)

  • Thursday, December 5:
    • Judy Collins (7:30pm) - Ridgefield Playhouse, (Ridgefield, CT)
    • Subdudes (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • Davina, & the Vagabonds (8pm) - Infinity Music Hall, (Norfolk, CT)

  • Friday, December 6:

  • Saturday, December 7:

  • Sunday, December 8:
    • Bela Fleck, & the Flecktones (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)

  • Wednesday, December 11:
    • Anders Osborne (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Friday, December 13:
    • Session Americana (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Saturday, December 14:
    • Ronnie Earl and the Broadcasters (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)

  • Sunday, December 15:
    • Southern Rail (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)

  • Thursday, December 19:
    • Jennifer Kimball (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)

  • Friday, December 20:
    • Carol Noonan with Bill Kirchen, Duke Levine, & Kevin Barry (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME) Special Christmas Show

  • Saturday, December 21:
    • Carol Noonan with Bill Kirchen, Duke Levine, & Kevin Barry (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME) Special Christmas Show
    • Donna the Buffalo (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Thursday, December 26:
    • Big Al Anderson (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Friday, December 27:
    • Dar Williams (8pm) - Cabot Theatre, (Beverly, MA)
    • Quinn Sullivan (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Saturday, December 28:
    • Quinn Sullivan (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Tuesday, December 31:
    • Jonathan Edwards (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME) Benefit for Starting Point

  • Friday, January 3:
    • Funky White Honkies (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Saturday, January 11:
    • Cheryl Wheeler (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Friday, January 17:

  • Saturday, January 18:
    • Cheryl Wheeler (7pm) - Iron Horse Music Hall, (Northampton, MA)
    • Guy Van Duser, & Billy Novick (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)

  • Saturday, January 25:
    • Ronnie Earl and the Broadcasters (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Wednesday, January 29:
    • Grace Potter (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)

  • Saturday, February 1:
    • Tom Rush (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)
    • Deborah Henson-Conant (8pm) - TCAN Center for the Arts in Natick, (Natick, MA)

  • Tuesday, February 4:
    • Calexico and Iron and Wine (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)

  • Friday, February 7:

  • Saturday, February 15:
    • Bow Thayer (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)

  • Friday, February 21:
    • Jigjam (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Southside Johnny and the Asbury Jukes, & John Cafferty (8pm) - State Theatre, (Portland, ME)
    • Chris Smither (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Saturday, February 22:
    • Chris Smither (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Friday, February 28:
    • Jim Trick, Radoslav Lorkovic, & Lisa Bastoni (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Friday, March 6:
    • Oshima Brothers, & Hawthorn (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Friday, March 13:
    • Hayley Reardon (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Saturday, March 14:
    • Enter The Haggis (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)

  • Thursday, March 19:
    • Los Cafeteras (7:30pm) - Port City Music Hall, (Portland, ME)

  • Friday, March 20:
    • Holly Near (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Saturday, March 21:
    • Chris, & Meredith Thompson (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)

  • Saturday, March 21:
    • Kat Edmonson (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)

  • Thursday, March 26:
    • Bela Fleck and the Flecktones (7:30pm) - Capitol Center for the Arts, (Concord, NH)

  • Friday, March 27:
    • Birds of Chicago (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Friday, April 3:
    • Tim Gearan Band (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Friday, April 17:
    • Atwater Donnelly (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)
    • Vance Gilbert, & Ellis Paul (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Saturday, April 18:
    • The SteelDrivers (8pm) - Port City Music Hall, (Portland, MA)

  • Friday, April 24:
    • Honeysuckle, & Goldenoak (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Saturday, April 25:
    • Melissa Ferrick (7pm) - Iron Horse Music Hall, (Northampton, MA)
    • Judith Owen (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)
    • Jonathan Edwards (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Sunday, April 26:

  • Wednesday, May 1:
    • Abigail Lapell, Piper Hayes, & Benjamin Dakota Rogers (8pm) - Me & Thee Coffeehouse, (Marblehead, MA)

  • Thursday, May 16:
    • Greg Greenway, & Reggie Harris (7:30pm) - Coffeehouse Off the Square, (Hingham, MA)

  • Sunday, May 19:
    • Uli Jon Roth (8pm) - Narrows, (Fall River, MA)

  • Wednesday, May 22:
    • The Mammals (8pm) - Stone Mountain Arts Center, (Brownfield, ME)

Please Note:
  • Addresses of many Boston area clubs can be found here.
  • Additions, changes and corrections for roots/Americana/blues/cajun/zydeco shows can be made by writing to: roots-listings email address
Massachvsetts Institvte of Technology ® WMBR is a registered servicemark of the Technology Broadcasting Corporation.  Contact WMBR