wmbr phone or text: 617.253.8810
listen: hi : med : lo
Sat 2:12 PM : now playing:  King Ghidorah 88.1 fm

 

 

 

 

 

 

 

The WMBR Roots Report
(Americana, Blues, Cajun & Zydeco)

  • Friday, April 24:
    • Dressed For the Occasion, Tumbleweed Company, & the Youngest (5:40pm) - TT the Bear's Place
    • the Tom Hagerty Acoustic Band (6pm) - Sally O's
    • Nick Moss (w/ Sugar Ray Norcia, Jason Ricci), & Cozy Covers (7pm) - Johnny D's
    • Niall Connolly (7:30pm), & Sister Speak (10pm) - Toad
    • the Goodtime Stringband (7:30pm) - Arts at the Armory Cafe
    • the Tim Gearan Band, & the Brett Harris Band (9:30pm) - Atwood's
    • Club d'Elf (10pm) - The Lizard Lounge
    • Summer Villians (10:30pm) - The Plough and Stars
    • Kris Delmhorst, & the Winterpills (8pm) - the Me and Thee Coffeehouse (Marblehead, MA)
    • Ray Mason (8pm) - Montague Bookmill (440 Greenfield Road, Montague, MA)
    • Erin Harpe and the Delta Swingers (9pm, & no cover) - Opus Underground (87 Washington Street, Salem, MA)

  • Saturday, April 25:
    • Frank Drake (brunch, & 10am) - Beat Hotel
    • Steve Katz (Blood Sweat and Tears, & 3pm) - Club Passim
    • Michael Tarbox and Dan Kellar (4pm), & Vapors of Morphine (10pm) - Atwood's
    • Josh Lederman and the CSARS (4pm), & the Beauty Way (10:30pm) - The Plough and Stars
    • the Patsy Hamel Band (6pm) - Sally O's
    • David Tanklefsky, & Susan Cattaneo (7pm) - Arts at the Armory Cafe
    • Morphine, Journey of Dreams (film, & 7:15pm) - Brattle Theatre (Q & A after w/ Dana Colley, Jerome Deupree, Russ Gershon and filmmaker Mark Shuman)
    • Mark Cutler and Men of Great Courage (7:30pm), & Luddy Mussy (10pm) - Toad
    • Tall Heights, & Suitcase Junket (7:30pm) - Brighton Music Hall
    • Planet Zydeco (7:30 pm) - Watertown VFW (295 Arsenal Street, Watertown, a Boston Zydeco presentation)
    • Dale Ann Bradley (7:30pm) - National Heritage Museum (Lexington, MA, a Boston Bluegrass Union presentation)
    • Darol Anger and the Furies (Emy Phelps, Jenna Moynihan, Mairi Chambeul, Aidan O'Donnell, & 8pm) - Park Avenue Congregational Church (Arlington, MA)
    • Cobi Mike, & Joe Marson (8pm) - Cafe 939
    • Dirty Bourbon River Show (9:30pm) - The Lizard Lounge
    • David Johnston (w/ Chris Rival, Andy Plaisted, Marc Hickox, & 10pm) - End of the World Tavern (Charlestown, MA)
    • the Kennedys, & Quentin Callewaert (8pm) - Amazing Things Arts Center (Framingham, MA)
    • the James Hunter Six (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)
    • the Mark Marquis Group (Sawtelle Room, 8pm), Charlie Farren (Ballroom, & 8pm) - Bull Run (Shirley, MA)
    • Kerri Powers (8pm) - Spire Center (Plymouth, MA)
    • Erin Harpe and the Delta Swingers (9pm, & no cover) - Backpage (Lowell, MA)

  • Sunday, April 26:
    • Lyle Brewer (w/ Jef Charland, Mike Piehl, & 4pm) - Atwood's
    • Rani Arbo and Daisy Mayhem (cd rel, & 7pm) - Club Passim
    • Sunday Americana w/ Sean Staples, Eric Royer, Tim Gearan, Dave Westner, & Dan Kellar (7pm) - Burren
    • Lyal Strickland, SenoritAwesome, Candasse Randall (in the round, 8pm), & the Daphne Martin Trio (9pm) - Burren, (back room)
    • the Natalie Flanagan Band, Four-Point Restraints, & Trusty Sidekick (8pm) - Sally O's
    • the Snow Owls (Andy Plaisted, David Johnston, more, & 9pm) - Toad
    • The Space Lady, Keytar Bear, Absolute Paradise, & Duck That - Midway Cafe

  • Monday, April 27:
    • David Johnston (7:30pm), & the White Owls (9pm) - Toad
    • Americana Mondays w/ Greg Klyma (8pm) - P.A.'s Lounge
    • Joe Stevens, & Bethel Steele (8pm) - Club Passim
    • Converse Rubber Tracks Festival w/ the Replacements, Dinosaur Jr, & the Young Leaves (8:45pm SOLD OUT) - The Sinclair, (Fest runs thru Friday SOLD OUT)
    • Bluegrass Mondays w/ Sean Staples, Eric Royer, Dave Westner, & Jimmy Ryan (9:30pm) - Atwood's
    • Michael Tarbox (9:30pm) - The Cantab Lounge, starts at 8pm)
    • Crushed Out, & American Echoes (10pm) - Zuzu
    • Bored of Health (10:30pm) - The Plough and Stars

  • Tuesday, April 28:
    • Carla Ryder and friends (7:30pm), & the Blue Ribbons (10pm) - Toad
    • the Waterboys (8pm) - Wilbur Theatre (next night, too)
    • Abbie Barrett and the Last Date, Love Love, & the Rationales (8:30pm) - The Lizard Lounge
    • Jubilee Mule (8:30pm), & the Fiction Brothers (10pm) - The Cantab Lounge
    • Jason Anick and the Swingers (8:30pm) - Burren
    • Bombadil, & Brendan Little (9:30pm) - Atwood's
    • Wolf Alice (10pm) - Great Scott

  • Wednesday, April 29:
    • Marc Pinansky (6pm) - Midway Cafe
    • Fandango (7pm), & Grace Morrison (10pm) - Toad
    • Tom Russell (8pm) - Club Passim, too, same time)
    • Wrong Is Right (8pm) - Oupost 186
    • the Dennis Brennan Band, & Hoot and Holler (9pm) - The Lizard Lounge
    • Questionable Company, Vinal (acoustic, & 9:30pm) - Atwood's
    • Peter Wolf (8pm SOLD OUT) - Center for the Arts (Natick, MA)
    • Charlie Musselwhite (7:30pm) - Bull Run (Shirley, MA)

  • Thursday, April 30:
    • NRBQ, Sarah Borges, & Muck and the Mires (7:30pm) - Johnny D's
    • Steve Sadler, Jamie Walker (7:30pm), & the Baker Thomas Band (10pm) - Toad
    • Joe Pug (9pm) - Brighton Music Hall
    • This Blue Heaven (ep rel, farewell show), Parks, & Megan Tracy and the Missed Connections (9pm) - The Lizard Lounge
    • Riding Shotgun, Baltic Sun, & Cherokee Red (9pm) - Sally O's
    • the B3 Kings (9:30pm) - Beat Hotel
    • Smith and Weeden, & Ian Fitzgerald (10pm) - Atwood's

  • Friday, May 1:
    • the Hashtag Hoedown (6pm) - Sally O's
    • Griffin House, & Sean McConnell (7pm) - Club Passim
    • Lowland Hum (7:30pm), & the Ali McGuirk Get Down (10pm) - The Lizard Lounge
    • Ryan Alvanos, the Rusted Bucket Band, & Hailey Paige Magee (7:30pm) - Mid East Up
    • Autumn Hollow, Nick Zaino (cd rel), the Rapid Shave, & Josh Flagg (8:30pm) - Midway Cafe
    • the Tim Gearan Band, & Eric Salt and the Electric City (9:30pm) - Atwood's
    • Toni Lynn Washington (10pm) - Beat Hotel
    • the Franc Graham Band (10:30pm) - The Plough and Stars
    • the Grand Slambovians (8pm) - Bull Run (Shirley, MA)
    • Ari Hest, & Honor Finnegan (8pm) - the Me and Thee Coffeehouse (Marblehead, MA)
    • Amy Kucharik (9pm) - Gulu-Gulu Cafe (247 Essex Street, Salem, MA)

  • Saturday, May 2:
    • Johnnie Mac and the Local Forecast (4pm), & the Bees Deluxe (10:30pm) - The Plough and Stars
    • Stan Martin (6pm), Peyote Buttons, Airport, & Tom Baker and the Snakes (9pm) - Sally O's
    • Jeffrey Foucault, & Laurie Sargent (8pm) - Club Passim
    • Somerville Songwriter Sessions w/ Terry Kitchen, Carrie Ferguson, & Paddy Mills (8pm) - Arts at the Armory Cafe
    • Great Lake Swimmers (9pm) - The Sinclair
    • Roger Clyne and the Peacemakers, & the Proud Flesh (9pm) - Mid East Down
    • Vapors of Morphine (10pm) - Atwood's
    • Bruce Millard, Hokum's Heroes, & Michael Moran (8pm) - Amazing Things Arts Center (Framingham, MA)

  • Sunday, May 3:
    • Lyle Brewer (w/ Jef Charland, Mike Piehl, 4pm), & Sarah Gayle Meech (10pm) - Atwood's
    • Sarah Levecque (5pm), & the Erlenmeyers (9pm) - The Plough and Stars
    • Vance Gilbert (7pm) - Club Passim
    • Todd Rundgren (8pm) - Wilbur Theatre
    • Amber Casares (8pm) - Sally O's

  • Monday, May 4:
    • Sufjan Stevens (7:30pm) - Wang Theatre
    • Butch Walker (8pm) - Wilbur Theatre
    • David Jacobs-Strain (cd rel), & Keith Greeninger (8pm) - Club Passim
    • Bluegrass Mondays w/ Sean Staples, Eric Royer, Dave Westner, & Jimmy Ryan (9:30pm) - Atwood's
    • Bored of Health (10:30pm) - The Plough and Stars

  • Tuesday, May 5:
    • the Baseball Project, the Zambonis, Amy Douglas (Feints, & 7:30pm) - Johnny D's
    • Honkytonk Masquerade (7:30pm) - Sally O's
    • Dan Navarro (9:30pm) - Atwood's

  • Wednesday, May 6:
    • the Nils Lofgren Acoustic Duo (7pm) - Arts at the Armory Performance Hall
    • Matthew Curry, Colin Dwyer, & Ben Knight (7:30pm) - Johnny D's
    • David Duchovny (8pm) - Cafe 939
    • Jeff LeBlanc (cd rel, & 8pm) - Club Passim
    • the Jim Healey Band (cd rel), Gold Blood and the Associates, & Crooked Horse - O'Brien's Pub (Allston, MA)
    • Laura Cantrell (10pm) - Atwood's
    • Eleanor Bigsby (10:30pm) - The Plough and Stars

  • Thursday, May 7:
    • Jesse Terry, & Rebecca Loebe (8pm) - Club Passim
    • Shelby Lynne (8:30pm) - Johnny D's, (Narrows next night)
    • Pokey LaFarge, & Caroline Rose (9pm) - The Sinclair
    • Darrell Nullisch (9:30pm) - the Menotomy Grill (Arlington, MA)
    • Ari Hest (7:30pm) - Bull Run (Shirley, MA)
    • Miranda Russell (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA, next night, too, same time)
    • Slaid Cleaves (8pm) - Center for the Arts (Natick, MA)

  • Friday, May 8:
    • Antigone Rising, & A Fragile Tomorrow (7:30pm) - Johnny D's
    • Danielle Miraglia and the Glory Junkies, Spotted Tiger (cd rel, & 8pm) - Davis Square Theatre
    • Zoe Lewis, & Bertrand Laurence (8pm) - Club Passim
    • the Tim Gearan Band, & the Heartache Sisters (9:30pm) - Atwood's
    • Girls Guns and Glory (8pm) - Center for the Arts (Natick, MA)
    • Rani Arbo and daisy mayhem, & Suzy Brown and Scot Sax (8pm) - the Me and Thee Coffeehouse (Marblehead, MA)
    • John Sebastian, & Paul Rishell and Annie Raines (8pm) - Bull Run (Shirley, MA)

  • Saturday, May 9:
    • David Johnston (1pm) - Arts at the Armory Cafe
    • Suzzy and Lucy Wainwright Roche (3pm), Seth Glier (cd rel), & Gracie and Rachel (8pm) - Club Passim
    • Jimmy Ryan and Hayride! (4pm), & Vapors of Morphine (10pm) - Atwood's
    • Josh Lederman and the CSARS (4pm), & the Generous Poor (10:30pm) - The Plough and Stars
    • Martin Sexton (7pm) - House of Blues
    • Claudia Nygaard (7:30pm) - St. John's Coffeehouse (St. John's Episcopal Church, 74 Pleasant Street, Arlington, MA)
    • Bow Thayer and Band (9pm) - The Lizard Lounge
    • the Ross Livermore Band (10pm) - Johnny D's
    • Shelby Lynne (8pm) - Narrows (Fall River, MA)
    • NRBQ w/ the Boll Weevil Horns (8pm) - Belleville Stage (Belleville Congregational Church, 300 High Street, Newburyport, MA)
    • Sarah Borges, & the Jason Spooner Band (8pm) - Crossroads Coffeehouse (190 Academy Road, North Andover, MA)
    • Heather Maloney (cd rel), & Will Dailey (8pm) - Narrows (Fall River, MA)
    • Peter Mulvey (8pm) - Bull Run (Shirley, MA)
    • the Twangbusters (9pm) - Phoenix Bar and Grill (4 Ayer Road, Shirley, MA)

  • Sunday, May 10:
    • Julian Lage (6, & 9pm) - Club Passim
    • the Twangbusters (8:30pm) - State Park

  • Monday, May 11:
    • Bruce Cockburn (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Tuesday, May 12:
    • Drag the River, Adam Faucett and the Tall Grass, Matt Charette and the Truer Sound, & Dan Webb and the Spiders (8pm) - Mid East Up
    • Archie Powell and the Exports, the Devil's Twins, & Salem Wolves (9pm) - Midway Cafe
    • Roadside Dolls, & Mount Peru (9:30pm) - Atwood's
    • Delbert McClinton, & Brian Dunne (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Wednesday, May 13:
    • Rhett Miller (solo), David and Dave (Rationales, & 7:30pm) - Johnny D's
    • Mari Black (8pm) - Club Passim
    • the Jim Healey Band, Floodwatch, & Mill Pond Falls - O'Brien's Pub (Allston, MA)
    • Holy Ghost Tent Revival (10pm) - Atwood's

  • Thursday, May 14:
    • Bad Manners, & Riki Rocksteady (7pm) - Johnny D's
    • Adrianna Ciccone (cd rel, & 8pm) - Club Passim
    • David Johnston (9:30pm) - the Menotomy Grill (Arlington, MA)
    • Soggy Po' Boys (10pm) - Atwood's
    • the David Wax Museum (8pm) - Narrows (Fall River, MA)
    • Tinsley Ellis (8pm) - Bull Run (Shirley, MA)

  • Friday, May 15:
    • Glen Phillips (Toad the Wet Sprocket, 7, & 10pm) - Club Passim
    • the Tim Gearan Band (9:30pm) - Atwood's
    • Edwin McCain (5pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)
    • Songs Linda Taught Us a Tribute to Linda Ronstadt (8pm) - the Me and Thee Coffeehouse (Marblehead, MA)
    • Tinsley Ellis (8pm) - Narrows (Fall River, MA)
    • Jorma Kaukonen (8pm SOLD OUT) - Bull Run (Shirley, MA)
    • tribute to Linda Ronstadt w/ Susan Cattaneo, Amy Fairchild, Carla Ryder, Jenee Halstead, & Comanchero (8pm) - the Me and Thee Coffeehouse (Marblehead, MA)

  • Saturday, May 16:
    • David Johnston (1pm) - Arts at the Armory Cafe
    • Sarah Borges (4pm), & Vapors of Morphine (10pm) - Atwood's
    • Dar Williams, & Lucy Wainwright Roche (7:30pm) - First Parish Church
    • Mark Erelli, & the Western Den (8pm) - Club Passim
    • Arlen Roth and the Bob Wolfman Band (7pm) - Johnny D's
    • Way Up South (9pm) - C Note (Hull, MA)

  • Sunday, May 17:

  • Wednesday, May 20:
    • Gurf Morlix (cd rel, & 8pm) - Club Passim
    • the Jim Healey Band, Aaron Shadwell, & Chrissy V - O'Brien's Pub (Allston, MA)

  • Thursday, May 21:
    • Whitehorse, & Lindy Vopnfjord (8pm) - Club Passim
    • Spirit Family Reunion, Horse-Eyed Men, & Margaret Glaspy (9pm) - The Sinclair
    • Joe Louis Walker (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Friday, May 22:
    • the Goodtime Stringband (7:30pm) - Arts at the Armory Cafe

  • Saturday, May 23:
    • David Johnston (1pm) - Arts at the Armory Cafe

  • Wednesday, May 27:
    • Ivan and Alyosha - TT the Bear's Place
    • the Jim Healey Band, Matt Charette, Doug Wartman, & Jeremiah Tall - O'Brien's Pub (Allston, MA)

  • Thursday, May 28:
    • the Jeff Austin Band (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Saturday, May 30:
    • 8th annual Blues After Hours benefit w/ Luther Guitar Jr Johnson, Sugar Ray and the Bluetones, Michelle Evil Gal Wilson, Babe Pino, & Peter Ward (7:30pm) - Regent Theater, partial proceeds go to the Flutie Autism Foundation)
    • the Steeldrivers (9pm) - Brighton Music Hall
    • Solas (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)
    • the Schemers (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Sunday, May 31:
    • Joe Nichols, the Eli Young Band, the Josh Abbott Band, the Cadillac Three, A Thousand Horses, & RaeLynn (1pm) - House of Blues
    • Bret Michaels (1:30pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Thursday, June 4:

  • Friday, June 5:
    • Patty Larkin, Sarah Lee Guthrie and Johnny Irion, & Tumbling Bones (8pm) - Regent Theater, (benefit for Folk New England)
    • Della Mae (8pm) - Belleville Stage (Belleville Congregational Church, 300 High Street, Newburyport, MA)
    • John Fullbright, & Grant Peeples (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Saturday, June 6:
    • Della Mae (cd rel, & 9pm) - The Sinclair
    • Girls Guns And Glory, & the Little Compton Band (8pm) - Narrows (Fall River, MA)
    • Natalia Zukerman (8pm) - Mass MoCA

  • Sunday, June 7:
    • Buddy Guy (7:30pm) - Wilbur Theatre

  • Friday, June 12:
    • Amy Black (cd rel, & 6:30pm) - Johnny D's
    • David Bromberg (8pm) - Wilbur Theatre

  • Saturday, June 13:

  • Saturday, June 20:
    • Sleepy LaBeef (7:30pm) - Johnny D's, (Sleepy's 80th birthday bash!)
    • the Richard Thompson Trio (8pm) - Wilbur Theatre
    • the Mavericks (1pm) - Indian Ranch (Webster, MA)
    • Betty LaVette (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Thursday, June 25:
    • Keb Mo (8pm) - Wilbur Theatre
    • Lee Ann Womack - Johnny D's
    • Sleepy LaBeef, & Roy Sludge (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Friday, June 26:
    • John Segastian (7:30pm) - Johnny D's
    • the Weepies (8pm) - Wilbur Theatre
    • Barnstar! (8pm) - Narrows (Fall River, MA)

  • Saturday, June 27:
    • Lee Roy Parnell - Johnny D's
    • Huey Lewis and the News (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Sunday, June 28:

  • Sunday, July 5:
    • Pokey LaFarge (5pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Wednesday, July 8:

  • Thursday, July 9:
    • Marcia Ball (7:30, & 10pm) - Regattabar
    • Booker T. Jones (8pm) - Johnny D's

  • Friday, July 10:
    • Green River Festival w/ Eilen Jewell, the Pine Hill Project (Richard Shindell, Lucy Kaplansky), Chuchito Valdes, M.A.K.U. Sound System, Jose Gonzalez and Banda Criolla, & more (6-11pm) - Greenfield Community College (Greenfield, MA)

  • Saturday, July 11:
    • Green River Festival w/ Tune Yards, the Wood Brothers, J Mascis, Rubblebucket, Booker T. Jones, Milk Carton Kids, Antibalas, Langhorne Slim and the Law, Lydia Loveless, Polaris, Red Baraat, the Stray Birds, Marco Benevento, Charlie Parr, Suitcase Junket, Bela's Bartok, Hayley Reardon, Ryan Hommel's Optical Shop, & more (noon-11pm) - Greenfield Community College (Greenfield, MA)
    • Montgomery Gentry (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Sunday, July 12:
    • Green River Festival w/ Steve Earle and the Dukes, the Punch Brothers, Preservation Hall Jazz Band, Valerie June, Elephant Revival, Tony Joe White, Parker Millsap, the Revelers, ARc Iris, Joe Pug, the Lonesome Brothers, Twisted Pine, & more (noon-8pm) - Greenfield Community College (Greenfield, MA)
    • Easton Corbin (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Friday, July 17:
    • Dustbowl Revival (7:30pm) - Regattabar
    • Melanie (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Saturday, July 18:
    • Chris Young (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Sunday, July 19:
    • Phil Vassar (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Thursday, July 23:
    • Bela Fleck and Abigail Washburn (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA, next night, too, same time)

  • Sunday, July 26:
    • Three Dog Night (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Thursday, July 30:
    • Paula Cole (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA, next night, too, same time)

  • Friday, August 7:
    • the Kingston Trio (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Tuesday, August 11:
    • Rickie Lee Jones (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Wednesday, August 12:
    • AJ Croce (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Saturday, August 15:
    • Tyler Farr (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Sunday, August 16:
    • the Beach Boys (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Wednesday, August 19:
    • Chris Smither (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Thursday, August 20:
    • Howie Day (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Friday, August 21:
    • Alasdair Fraser and Natalie Haas (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Saturday, August 22:
    • Livingston Taylor (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA, next night, too, at 5pm))

  • Sunday, August 23:
    • Buddy Guy (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Thursday, August 27:
    • the Guy Mendilow Ensemble (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Friday, August 28:
    • Tom Rush (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA, next night, too, same time)

  • Sunday, August 30:
    • the Amourasaurus Festival w/ Lake Street Dive, JD McPherson, Parsonfield, Winterpills, & And the Kids (2pm) - Pines Theater (Look Park, Florence, MA)

  • Friday, September 11:
    • Judy Collins (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA, next night, too, same time)

  • Friday, September 18:
    • Fresh Grass w/ the Punch Brothers, Leftover Salmon, Jerry Douglas and the Earls of Leicester, I'm With Her (Sara Watkins, Sarah Jarosz, Aoife O'Donovan), Alison Brown, Peter Rowan, the Lost Bayou Ramblers, Mr. Sun, Flatt Lonesome, Rani Arbo and Daisy Mayhem, Twisted Pine, Quiles and Cloud, & more - Mass MoCA (Saturday & Sunday, too)

  • Saturday, September 19:
    • the Eli Young Band (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Sunday, September 20:
    • Jamey Johnson (2pm) - Indian Ranch (Webster, MA)

  • Wednesday, September 23:
    • Joan Armatrading (8pm) - Shalin Liu Performance Center (Rockport, MA)

  • Friday, October 9:
    • Mark Knopfler (7:30pm) - Orpheum

Please Note:
  • Addresses of many Boston area clubs can be found here.
  • Additions, changes and corrections for roots/Americana/blues/cajun/zydeco shows can be made by writing to: folk-listings email address
Massachvsetts Institvte of Technology ® WMBR is a registered servicemark of the Technology Broadcasting Corporation.  Contact WMBR